Kiedy warto zdecydować się na botox?

Zabiegi z wykorzystaniem botoksu, czyli toksyny botulinowej są dostępne w praktycznie każdym gabinecie medycyny estetycznej. Kiedy warto je wybrać?

Nowoczesna medycyna estetyczna to szeroki wachlarz różnych zabiegów na twarz i ciało, które pozwalają na szybkie uzyskanie bardzo dobrych rezultatów. Wśród bardzo popularnych procedur znajduje się także botox. Co warto o nich wiedzieć?

Spis treści artykułu:

 • Czym dokładnie jest botox?
 • Jak działa toksyna botulinowa?
 • Usuwanie zmarszczek botoksem
 • Botoks – stosowany także w leczeniu nadpotliwości
 • Ile kosztują zabiegi z botoksem?

Czym dokładnie jest botox?

Botox, zapisywany także jako botoks, inaczej toksyna botulinowa czy też jad kiełbasiany – te same nazwy stosowane są do określenia jednej substancji. Jest to silna neurotoksyna, która wytwarzana jest przez bakterie jadu kiełbasianego gatunku Clostridium botulinum. Podana w dużych ilościach może być śmiertelna, jednak w małych dawkach ma działanie terapeutyczne.

Toksyna botulinowa posiada obecnie bardzo szerokie zastosowanie. Jest ona wykorzystywana w różnych dziedzinach medycyny, głównie w schorzeniach charakteryzujących się nadmiernym, nieprawidłowym napięciem mięśniowym. Także botoks jest powszechnie używany w gabinetach medycyny estetycznej jako środek do usuwania zmarszczek.

Jak działa toksyna botulinowa?

Jad kiełbasiany, który zaliczany jest do neurotoksyn, oddziałuje na układ nerwowy. Dokładnie wpływa on na połączenia nerwowo-mięśniowe, powodując zaburzenie pracy mięśni.

Substancja ta łączy się z płytką nerwowo-mięśniową i prowadzi do porażenia skurczy tkanki mięśniowej. W rezultacie mięsień przestaje się kurczyć. Warto wskazać, że botox nie ma jednak działania trwałego – po kilku miesiącach dochodzi do tworzenia się nowych połączeń nerwowo-mięśniowych, dlatego też mięsień znów zaczyna się poruszać.

Taka właściwość botoksu spowodowała, że bardzo dobrze sprawdza się on w leczeniu różnego rodzaju dolegliwości związanych z niewłaściwą pracą mięśni. Do nich zalicza się także powstawanie zmarszczka mimicznych!

Usuwanie zmarszczek botoksem

Zmarszczki mimiczne to zmarszczki powstające na skutek działania ruchu mięśni twarzy, a dokładnie jej mimiki, na przykład marszczenia czoła czy śmiania się.

Takie zmarszczki mogą być widoczne już na młodej skórze, a z czasem pogłębiają się. Niestety, kosmetyki nie są skuteczne w usuwaniu tego typu zmarszczek, co wynika z faktu, że problem nie leży w skórze, lecz głębiej – w warstwie mięśniowej.

Aktualnie jedynym skutecznym sposobem na zmarszczki mimiczne jest botoks, który powoduje rozluźnienie, zrelaksowanie mięśnia, a tym samym także zmniejsza on widoczność tych zmarszczek.

Botoks może być zastosowany na różne rodzaje zmarszczek:

 • zmarszczki poziome czoła
 • zmarszczki pionowe czoła – lwia zmarszczka
 • zmarszczki wokół oczu – kurze łapki
 • zmarszczki nosowo-wargowe
 • zmarszczki wokół ust – zmarszczki palacza

Zabieg polega na wstrzyknięciu botoksu w oznaczone miejsca na twarzy. Efekty można zauważyć po kilku dniach. Utrzymują się one najczęściej przez okres 3-8 miesięcy zależnie od pacjenta.

Więcej informacji dotyczących usuwania zmarszczek z botoksem można znaleźć na stronie internetowej Kliniki Magnuccy z Katowic, gdzie także zabieg ten jest dostępny.

Botoks – stosowany także w leczeniu nadpotliwości

Warto wskazać, że botoks sprawdza się nie tylko w usuwaniu zmarszczek. Kliniki medycyny estetycznej stosują go także jako skuteczną metodę na leczenie nadpotliwości pach, stóp, rąk.

Prowadzone z użyciem botoksu leczenie nadpotliwości polega na wstrzyknięciu preparatu w obszary objęte nadmierną potliwością. Botox prowadzi wtedy do zablokowania pracy gruczołów potowych i w efekcie zmniejsza potliwość, zapewniając pacjentowi maksymalny komfort.

Ile kosztują zabiegi z botoksem?

Zabiegi wykorzystujące botoks wykonać można w wielu gabinetach medycyny estetycznej. Koszty procedur zależne są od ilości zastosowanego preparatu.

Usuwanie zmarszczek botoksem to zwykle koszt od około 1000 do 2000 złotych. Za leczenie nadpotliwości tą metodą należy zapłacić od 1500 do 2000 złotych. Dokładne cenniki prezentowane są na witrynach gabinetów.

1 KOMENTARZ

 1. Na botoksie byłam 3 razy . Na drugi zabieg wybrałam się w 3 miesiace po pierwszym. Trzeci zabieg wykonałam w 6 miesiecy po drugim. Obecnie jestem już prawie rok po zabiegu i po prostu odzwyczaiłam się od marszczenia się. Za jakieś 2 miesiace chciałabym się zapisać ponownie i licze na to, że będzie to moj ostatni zabieg.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj