Jakie nieprawidłowości można wykryć za pomocą badania USG w ciąży?

USG uważa się za jedno z najważniejszych badań diagnostycznych, wchodzących w skład podstawowych badań prenatalnych. Zgodnie z opinią lekarzy specjalistów zaleca się wykonanie co najmniej trzech badań USG w ciąży. W jakim terminie należy przeprowadzić badanie USG? O czym może informować jego wynik?

Badanie USG w ciąży – kiedy się je wykonuje?

Kobiety spodziewające się dziecka powinny obowiązkowo przestrzegać terminarza badań prenatalnych. W przypadku przyszłych matek, u których ciąża przebiega prawidłowo to pierwsze badanie USG wykonuje się pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży, drugie – pomiędzy 21 a 26 tygodniem ciąży, trzecie – pomiędzy 27 a 32 tygodniem ciąży. Każde z przeprowadzonych badań umożliwia lekarzowi prowadzącemu dokonania oceny stanu prawidłowości rozwoju płodu.

Dlaczego badanie USG jest tak ważne?

USG w ciąży jest niezwykle ważnym badaniem, które pozwala określić indywidualne cechy płodu, a także wykryć wady rozwojowe. Badanie USG w ciąży można wykonać między innymi w Klinice Babka Medica. Pierwsze badanie wykonywane jest w celu potwierdzenia zapłodnienia komórki jajowej oraz określenia liczby zarodków zagnieżdżonych w macicy, dzięki czemu zarówno lekarz, jak i przyszli rodzice dowiedzą się czy mają do czynienia z ciążą pojedynczą, czy też mnogą. Ponad to ginekolog ustala wielkość zarodka, w stosunku do prawdopodobnej daty zapłodnienia, co pozwoli wykluczyć ewentualne nieprawidłowości. Podczas drugiego badania USG lekarz dokonuje oceny prawidłowego rozwoju i funkcjonowania wszystkich narządów wewnętrznych płodu. Z kolei wynik trzeciego badania USG w ciąży pomaga ocenić rozwój dziecka oraz ustalić jego ułożenie.

Badanie USG w ciąży pozwala wykryć wady genetyczne takie jak zespół Downa, zespół Turnera, zespół Edwardsa, wrodzone wady serca, a także wady rozwojowe np. rozszczep podniebienia.
Ponad to badanie USG wykorzystuje się między innymi do:
– zmierzenia ilości płynu owodniowego,
– określenia wielkości i ułożenia płodu,
– wykrycia zmian chorobowych w obrębie szyjki macicy, np. mięśniaków,
– określenia głównej przyczyny występowania krwawienia z dróg rodnych w okresie ciąży,
– dokładnego zlokalizowania płodu bezpośrednio przed biopsją lub amniopunkcją,
– ustalenia lokalizacji założonej wkładki śródmacicznej,
– wykrycia zmian świadczących o prawdopodobieństwie przedwczesnego porodu.

Jak widać, badanie USG w ciąży jest jednym z najprostszych sposobów na wczesne wykrycie wad genetycznych oraz wad rozwojowych, co pozwala na natychmiastowe podjęcie właściwej terapii, która przyczyni się do częściowego lub całkowitego zniwelowania występujących nieprawidłowości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj