Jak zadbać o piękny uśmiech przed Sylwestrem?

Każdy posiada inny odcień zębów, ponieważ ich barwa jest wypadkową naszych wewnętrznych predyspozycji oraz przyczyn zewnętrznych, związanych z trybem życia czy dietą. Jednak przed Sylwestrem wielu z nas marzy o pięknym uśmiechu, który olśni. Jak możemy sobie pomóc, aby dopełnić kreację?

Trwałe, ciemne przebarwienia na zębach najczęściej powstają u osób, które często piją kawę, herbatę, szczególnie zieloną, czy soki – w pierwszej kolejności te, które powstają z ciemnych owoców. Aby uniknąć przebarwień przed wyjątkową nocą warto unikać napojów zawierających kofeinę, jak również czerwonego wina. Napoje te zmieniają pH w jamie ustnej na kwaśne, co zwiększa tendencję do odkładania się osadu, który widoczny jest na zębach w postaci brunatnych przebarwień.

Niezależnie od czynników przebarwiających zęby, na które mamy wpływ, istnieją także czynniki genetyczne, niezależne od nas. Tak więc nie mamy w 100% wpływu na to, jaki kolor zębów posiadamy. Możemy jednak przez właściwą dietę wpływać na odcień naszego genetycznego koloru zębów.

Za stan naszego szkliwa odpowiedzialny jest wapń, nadaje on zębom odpowiednią twardość i wytrzymałość. Jego niedobór w codziennej diecie sprzyja osłabieniu i uszkadzaniu zębów. Największą ilość wapnia zawierają mleko roślinne, a także takie produkty jak: szpinak, rośliny strączkowe, rabarbar, łosoś, sardynki, buraki, orzechy czy woda mineralna.

Kolejnym minerałem budulcowym szkliwa i zębiny jest fluor, sojusznik wapnia w walce o mocne szkliwo. Rozpuszcza on dodatkowo kwasy powstałe po posiłkach i działa antybakteryjnie. Produkty bogate w fluor to: herbata, ryby, sól fluorowana, cielęcina, ryż, woda mineralna.

Przebarwienia zębów pojawiają się w obrębie szerokiej gamy kolorów. Odpowiedni odcień na zębach może być wskazówką dla stomatologa jaka jest jego przyczyna. Ustalenie skąd pochodzi umożliwia dobranie najwłaściwszej metody leczenia lub wybielania. – wyjaśnia lek. dent. Agata Pleszyniak, ekspert Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej Borczyk.

Wybielanie zębów można wykonać wieloma sposobami. Istnieją metody nakładkowe, laserowe lub wybielanie specjalną lamą.

Przed Sylwestrem najlepiej wybrać metodę nakładkową. Jest ona jedną z najprostszych, aczkolwiek najskuteczniejszych metod wybielania zębów. Polega ono na zaaplikowaniu żelu wybielającego wnikającego w głąb zębów, gdzie uwalniają atomy tlenu powodujące utlenienie – wybielenie przebarwień.

Na wizycie lekarz stomatolog kieruje pacjenta do higienistki celem usunięcia kamienia i osadu, który mógłby mieć wpływ na efekt wybielania. Następnie lekarz dokładnie bada stan zębów i dziąseł i w razie konieczności tymczasowo zabezpiecza ubytki. Następnie pobierane są wyciski potrzebne do wykonania indywidualnych nakładek na zęby.

Usuwanie przebarwień metodą nakładkową jest dosyć proste. Pacjent w domu aplikuje do przygotowanych nakładek żel wybielający i umieszcza je na zębach pozostawiając na całą noc, mniej więcej 8 godzin. Cały zabieg trwa około 8-10 nocy. Natomiast efekt można zauważyć już po pierwszym nałożeniu. – mówi lek. dent. Agata Pleszyniak, ekspert Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej Borczyk.

Zdrowe i białe zęby to wyznacznik osobistych oraz zawodowych sukcesów. Szczególnie w tak ważną noc piękny uśmiech pozwala dodać pewności siebie i królować na parkiecie. Należy jednak pamiętać, że metody wybielania zębów należy zawsze konsultować ze stomatologiem. Samodzielne wybielanie domowymi sposobami może doprowadzić do uszkodzenia szkliwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj