Jak zachęcić dziecko do wizyt u lekarza stomatologa?

Wizyta u dentysty dla wielu osób wiąże się z dużym stresem oraz komfortem. Strach przed stomatologiem odczuwają zarówno dorośli, jak i przede wszystkim dzieci. Warto jest już od najmłodszych lat przekonywać najmłodszych do zasadności odbywania regularnych wizyt u lekarza stomatologa oraz odwiedzania gabinetu dentystycznego.

Dzięki temu w prosty sposób można wyrobić dobre nawyki oraz oswoić dziecko ze stresem i ewentualnym lękiem. Zazwyczaj każda przychodnia stomatologiczna ma w swoich szeregach stomatologa dziecięcego, który charakteryzuje się doskonałą znajomością zasad leczenia zębów i profilaktyki u dzieci oraz posiada odpowiednie podejście i zaangażowanie. Dzięki temu wizyta może przebiegać w miłej oraz spokojnej atmosferze i bez względu na wiek dziecka oraz jego nastawienie.

Regularne odwiedzanie miejsce jakim jest gabinet stomatologiczny niesie ze sobą bardzo wiele korzystnych dla zdrowia aspektów. Przede wszystkim pozwala bardzo dobrze zadbać o zęby i uniknąć rozwoju próchnicy oraz powstawania w zębach ubytków, które wymagają skomplikowanego leczenia. Podczas rutynowej wizyty, lekarz stomatolog ocenia stan jamy ustnej oraz zaleca dodatkowe postępowanie – na przykład leczenie drobnych ubytków, lakowanie zębów czy odpowiednią profilaktykę. Dentysta pokazuje także dzieciom w jaki sposób prawidłowo myć zęby – niestety wielu najmłodszych robi to niepoprawnie (przede wszystkim niezbyt dokładnie i poświęcając temu zadaniu zbyt mało czasu).

Aby zachęcić dzieci do wizyty u stomatologa oraz oswoić ich z lękiem, warto jest już od najmłodszych lat rozmawiać z dzieckiem an ten temat. Pierwsza wizyta z dzieckiem u stomatologa powinna się odbyć najlepiej kiedy dziecko ma rok – dzięki temu lekarz oceni czy zęby prawidłowo się rozwijają, a sama wizyta w gabinecie pozwala dziecku zrozumieć, że nie jest to nic strasznego. Lekarz pokaże także gabinet stomatologiczny oraz najważniejsze przyrządy. Oprócz rozmowy na temat ewentualnego strachu, stomatolog wyjaśni dziecku jak przebiega wizyta oraz czego można się po niej spodziewać – wiedza i doświadczenie w tym temacie jest bardzo potrzebne. Dzięki temu w późniejszym etapie dziecko lub nastolatek będzie z chęcią uczęszczał na profilach pierwszej wizyty u stomatologa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj