Jak się przygotować do wizyty u ortodonty?

Aparat ortodontyczny - Ortodoncja

Często pierwsza wizyta u lekarza ortodonty wzbudza taki sam strach jak pójście do dentysty. Jednak można pokonać wcześniejsze obawy, dowiadując się, jak ta wizyta będzie wyglądać i w jaki sposób się do niej przygotować. Odpowiednia wiedza sprawi, że niepokój będzie mniejszy, a sama wizyta będzie czystą formalnością.

Ortodonta – co leczy?

Mówiąc krótko: ortodonta leczy wady zgryzu i inne nieprawidłowości zębowe. Na czym polega leczenie? Często gabinety stomatologiczne na swoich stronach umieszczają informację, jak wygląda plan leczenia ortodontycznego i pierwsza wizyta, przykład ewapawlak.com.pl (wystarczy kliknąć na ikonę podpisaną Ortodoncja). Dzięki wcześniejszemu zasięgnięciu informacji pacjent może się dokładnie dowiedzieć, na czym polega praca ortodonty, jaki będzie przebieg wizyty i ile będzie trwało leczenie.

Stomatolog ortodonta – czy leczy zęby jak zwykły dentysta?

Nie. Ortodonta to stomatolog (dentysta), którego specjalizacja to ortodoncja. Jednak nie wykonuje on pracy zwykłego dentysty. Aby mógł on założyć pacjentowi aparat ortodontyczny, należy wyleczyć wcześniej wszystkie ubytki i pozbyć się próchnicy. Jeśli konieczne jest leczenie kanałowe zęba, trzeba je wcześniej skończyć. Z tego powodu warto odwiedzić stomatologa przed pierwszą wizytą u ortodonty i w razie potrzeby rozpocząć u niego leczenie.

Czy tylko dzieci mogą chodzić do ortodonty?

Rzeczywiście, ortodoncja dziecięca jest najpopularniejszą specjalizacją ortodontyczną. Wynika to z faktu, że najwięcej wad zgryzu powstaje jeszcze przed osiągnięciem pełnoletniości. Jednak jeśli w dzieciństwie wadliwy zgryz nie był leczony, dorosły może, a wręcz powinien udać się do ortodonty. Od wizyty może odstraszać konieczność noszenia aparatu ortodontycznego. Jednak najnowsza metoda leczenia – aparat lingwalny jest zupełnie niewidoczny dla innych osób, ponieważ jest zakładany od wewnątrz zębów.

Co należy zrobić przed pierwszą wizytę u ortodonty?

Dobrze jest wziąć badania stomatologiczne lub ortodontyczne jamy ustnej, które były wcześniej wykonywane – ułatwi to pracę ortodonty i skróci przebieg leczenia. Jakie to badania? Należy do nich:

  • zdjęcie rentgenowskie,
  • tomografia,
  • pantomogram,
  • modele ortodontyczne.

Jeśli jednak pacjent nie posiada wcześniejszej dokumentacji, nie stanowi to problemu. Gabinet ortodontyczny jest zwykle w pełni wyposażony w narzędzia diagnostyczne lub współpracuje z placówkami, które te badania wykonują.

Bezpośrednio przed pierwszą wizytą u ortodonty należy również dokładnie umyć zęby. Wydaje się to oczywiste, niestety nie każdy o tym pamięta. Ortodontka dzięki czystej jamie ustnej pacjenta może przeprowadzić dokładną diagnostykę.

Klasyczne i sprawdzone metody leczenia w gabinecie ortodontycznym

Ortodoncja w praktyce sprowadzania się do korygowania wadliwego zgryzu za pomocą aparatów ortodontycznych – stałych lub ruchomych. Aparaty stałe noszone są przez cały czasu leczenia, a ruchome tylko przez parę godzin dziennie i w nocy. Dobrze jest przed pierwszą wizytą poczytać o metodach leczenia i zastanowić się, która będzie odpowiednia. Ostateczną decyzję podejmuje się jednak razem z lekarzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj