Fluoryzacja zębów – wskazania, zalety, przebieg

Fluoryzacja zębów to jeden z podstawowych zabiegów stomatologicznych wykonywanych w profilaktyce rozwoju próchnicy. Jego celem jest wysycenie szkliwa związkami fluoru podawanymi w sposób kontaktowy. Zalecana jest dla osób w każdym wieku. Warto wiedzieć, na czym polega fluoryzacja oraz jak często należy ją przeprowadzać.

Czym jest fluoryzacja zębów i co daje?

Fluoryzacja zębów to zabieg profilaktyczny, którego celem jest dostarczenie fluoru na powierzchnię zębów w sposób kontaktowy, czyli egzogennie. Jest to prosta i bezbolesna procedura stomatologiczna, która powinna być przeprowadzana gabinecie dentystycznym.

Głównym zadaniem fluoryzacji jest wzmocnienie szkliwa zębów. W efekcie staje się ono zdecydowanie mocniejsze. Wzrasta jego odporność na oddziaływanie kwasów obecnych w jamie ustnej. Fluoryzacja u dzieci i u dorosłych zapobiega zjawisku demineralizacji, gdyż chroni szkliwo przed negatywnym oddziaływaniem środowiska kwaśnego. Dzięki temu uzębienie jest zabezpieczone przed rozwojem próchnicy. Dodatkowo związki fluoru dostarczane metodą kontaktową ograniczają namnażanie bakterii w jamie ustnej. Odpowiadają również za proces remineralizacji niewielkich ubytków.

Szukasz rzetelnych informacji na temat higieny jamy ustnej? Interesują Cię wysokiej jakości, specjalistyczne produkty pielęgnacyjne? Sprawdź na https://www.sunstargum.com/pl/

Jak wygląda fluoryzacja zębów?

O sposobie aplikacji dodatkowych ilości fluoru decyduje stomatolog zależnie od indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. W gabinecie stomatologicznym wykonuje się zabieg fluoryzacji za pomocą żelu, lakieru lub pianki. Dentysta nanosi środek (żel lub lakier) bezpośrednio na powierzchnię zębów uprzednio oczyszczonych z osadu i kamienia nazębnego. Preparat w postaci pianki fluorowej aplikuje się na specjalnych jednorazowych łyżkach do zagryzienia.

Niezależnie od wybranej formy, zaleca się, by po zakończonym zabiegu fluoryzacji powstrzymać się od jedzenia i picia przez około 2 godziny. Wskazane jest również unikanie żucia gumy, szczotkowania zębów czy palenia papierosów przez około 12 godzin. Pozwoli to na dokładne wniknięcie preparatu.

Fluoryzacja zębów jest możliwa również samodzielnie w domu poprzez stosowanie pasty do zębów o zwiększonej zawartości fluoru. Należy myć nią zęby zgodnie z częstotliwością sugerowaną przez dentystę. W celu wzmocnienia szkliwa i zmniejszenia namnażania się bakterii można też stosować płyn do fluoryzacji.

Dla kogo polecana jest fluoryzacja?

Fluor jest bardzo ważnym składnikiem decydującym o zdrowiu zębów. Jest niezbędny w każdym wieku. Szczególnie jednak w okresie wzrostu uzębienia mlecznego oraz wyrzynania się pierwszych stałych zębów warto zadać o ich kondycję. Z tego powodu zabieg fluoryzacji szczególnie poleca się dzieciom. Fluoryzacja zębów mlecznych pozwoli uchronić je przed rozwojem zmian próchniczych.

Efekty fluoryzacji polegają również na zahamowaniu procesu demineralizacji szkliwa oraz jednoczesnym przyspieszeniu procesu remineralizacji. Dostarczenie dodatkowych ilości związków fluoru jest również wskazane u osób przygotowujących się do leczenia ortodontycznego.

Jakie są wskazania do fluoryzacji zębów?

Głównym wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu fluoryzacji jest prewencja rozwoju zmian na tle próchniczym, zarówno u dzieci, jak i wśród dorosłych. Zaleca się go również w celu przeprowadzenia remineralizacji szkliwa. Jest też skuteczną metodą walki z nadwrażliwością zębów.

Jak często wykonywać fluoryzację zębów?

Częstotliwość wykonywania zabiegów fluoryzacji jest ściśle zależna od wyboru konkretnej metody oraz zastosowanego preparatu. W przypadku najczęściej używanych lakierów z fluorem, zabieg powinno się powtarzać dwa razy w roku (czyli co około pół roku). Jeśli zastosowany zostanie specjalistyczny preparat z fluorem w postaci żelu lub pianki, należy całą procedurę powtarzać do 10-ciu razy w ciągu roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj