Czym szczoteczki soniczne różnią się od elektrycznych?

Jeśli szukasz nowoczesnego sprzętu do codziennej pielęgnacji jamy ustnej, możesz wybierać pomiędzy dwoma podstawowymi typami urządzeń elektrycznych. To tradycyjne szczoteczki elektryczne z charakterystyczną okrągłą główką oraz szczoteczki soniczne do zębów, z wydłużoną końcówką wyglądem przypominającą główkę tradycyjnej szczoteczki manualnej. Czy poza innym rodzajem końcówki tego typu urządzenia różnią się od siebie jeszcze czymś innym?

Szybkość działania

Jednym z podstawowych elementów różnicujących te dwa rodzaje szczoteczek do zębów jest szybkość ich działania, czyli ilość ruchów, jakie wykonują w ciągu minuty. W przypadku tradycyjnych modeli elektrycznych, z okrągłą główką, zwykle jest to niewiele ponad 5 tys. ruchów rotacyjnych, ewentualnie oscylacyjno-pulsacyjnych na minutę. Szczoteczki soniczne do zębów działają ze znacznie większą częstotliwością, zwykle wykonując ponad 40 tys. ruchów wymiatających i pulsacyjnych na minutę. Duża częstotliwość pulsacji przyczynia się do tworzenia mikro bąbelków (połączenie wody, śliny i pasty do zębów), które mają zdolność wnikania w trudnodostępne miejsca, na przykład w szczeliny międzyzębowe, co sprzyja skuteczniejszemu czyszczeniu zębów. Zaletą szczoteczek sonicznych jest również większy zakres ich działania. Przez wydłużony kształt końcówki jednocześnie możemy szczotkować od dwóch do trzech zębów, co w przypadku klasycznych modeli elektrycznych jest zwyczajnie niemożliwe – przez małą główkę zęby myjemy pojedynczo, jeden po drugim.

Ochrona dziąseł

Większość dentystów uważa, że ruchy wymiatające są bezpieczniejsze dla dziąseł od ruchów rotacyjnych, które wykonywane są przez tradycyjne szczoteczki elektryczne. Jeśli zatem masz problem z dziąsłami, lepszym wyborem będzie szczoteczka soniczna do zębów, najlepiej z końcówką Sensitive, z miękkim włosiem. Wykonywane przez nią pulsacje nie podrażniają dziąseł, a jedynie delikatnie je masują, co sprzyja poprawie ich ukrwienia, a w konsekwencji ich naturalnemu wzmocnieniu. Właśnie w tym celu nowoczesne szczoteczki soniczne do zębów zostały wyposażone w specjalny tryb pulsacyjny – do stymulacji i masażu dziąseł wrażliwych, osłabionych przez stany zapalne czy skłonnych do krwawień.

Warto pamiętać, że szczoteczki soniczne to również urządzenia elektryczne. Od tradycyjnych modeli różnią się jednak kształtem i wielkością zastosowanych w nich końcówek oraz sposobem działania – techniką mycia zębów. Wykonują one również znacznie więcej ruchów na minutę niż szczoteczki elektryczne i są bezpieczniejsze dla dziąseł, zwłaszcza w przypadku osób z nadwrażliwością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj