Zawód stomatologa jest zawodem niezwykle trudnym i wymagającym. Aby go wykonywać, potrzebne jest nie tylko gruntowne, solidne wykształcenie, ale także lata praktyki oraz zaliczenie różnego rodzaju staży. Jest jednak profesją ciekawą, z którą łączą się nie tylko wysokie zarobki, lecz także dogodne godziny pracy czy różne formy i możliwości zatrudnienia.
Dentysta jest lekarzem, zajmującym się jamą ustną. Do jego zadań należy działalność lecznicza, profilaktyczna oraz rehabilitacyjna. Profilaktyka polega na zapobieganiu chorobom zębów oraz dziąseł, co odbywa się na przykład przez fluorowanie zębów.
Działalność lecznicza to wszelkie interwencje, związane ze zmiana chorobowymi, a rehabilitacyjna to uzupełniania braku zębów. Przyjrzyjmy się bliżej charakterystyce tego zawodu.
Zakres obowiązków
Diagnozowanie oraz leczenie chorób zębów, dziąseł, błony śluzowej i jamy ustnej, korygowanie wad zgryzu, leczenie protetyczne oraz udzielanie informacji odnośnie higieny jamy ustnej to podstawowy zakres obowiązków każdego stomatologa.
Reszta wykonywanych przez niego zadań uzależniona jest od wybranej specjalizacji: stomatologii dziecięcej, stomatologii zachowawczej, paradontologii, protetyki stomatologicznej, ortodoncji czy chirurgii stomatologicznej.
Warunki podjęcia pracy oraz możliwości zatrudnienia
Aby podjąć zawód stomatologa, należy odbyć pięcioletnie studia na Akademii Medycznej, a następnie podjąć roczny staż. Po nim otrzymujemy dokument wydawany przez Izbę Lekarską, uprawniający do wykonywania zawodu. Warto także zdać sobie sprawę, że dentysta, mający przerwę w wykonywaniu zawodu, trwającą dłużej niż 5 lat, musi ponownie odbyć roczny staż.
Zawód dentysty cieszy się niesłabnącą popularnością ze względu na liczne możliwości zatrudnienia. Stomatolog bowiem może pracować w placówkach publicznych Narodowego Funduszu Zdrowia lub prywatnych gabinetach, takich jak Klinika Stomatologiczna Medidens. Ta druga możliwość łączy się z bardziej elastycznym czasem pracy, dostosowaniem go do innych obowiązków, a także bardziej indywidualnym kontaktem z pacjentem.
Specyfika zawodu
Aby właściwie wykonywać zawód dentysty, nie wystarczy jedynie gruntowne wykształcenie. Ważne będą także takie cechy charakteru, jak cierpliwość, odporność emocjonalna, umiejętność radzenia sobie w stresujących sytuacjach oraz nawiązywania kontaktu z ludźmi i właściwego podejścia do pacjenta. Istotna będzie empatia i umiejętność szybkiego podejmowania trafnych decyzji. Wytrwałość, refleks, spostrzegawczość, zdolność koncentracji, podzielność uwagi oraz nakierowanie na potrzeby pacjenta są niezbędne.
Na końcu warto wspomnieć o zagrożeniach zawodowych, związanych z wykonywaniem omawianej profesji. Należą do nich:
- długotrwała praca w jednej, niewygodnej pozycji
- syndrom przewlekłego zmęczenia
- przemęczenie wzroku, rąk oraz przeciążanie kręgosłupa