Zgrzytanie zębami u dzieci – przyczyny i sposoby leczenia

Staramy się otoczyć kompleksową opieką nasze dzieci. W związku z tym, każdy niepokojący i dziwny dla nas objaw zachowania poddajemy dokładnej analizie. Jedną z częstych przypadłości na które cierpią dzieci jest zgrzytanie zębami. Czy zawsze oznacza to chorobę? Kiedy staje się groźne i powinno zostać podjęte stosowne leczenie dziecka? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Bruksizm u dzieci – zgrzytanie zębami u dzieci – przyczyny i sposoby leczenia

Bruksizm to tajemniczo brzmiącą nazwa. Jest to jednak choroba dotykająca aż 20-50% dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Objawia się mimowolnym zgrzytaniem zębami. Należy mieć jednak na uwadze, że niekiedy zgrzytanie zębami jest procesem fizjologicznym, które z czasem ustąpi samoistnie. Przeważnie pojawia się w okresie wymiany uzębienia mlecznego na zęby stałe. Zgrzytanie zębami u niemowlaka również jest normą i wynika z niedojrzałego układu nerwowego i mięśniowego. Wyrzynają się też pierwsze mleczaki, zmienia się ustawienie żuchwy względem szczęki. Zakłada się, że do 3 roku życia dziecka, zgrzytanie zębami jest procesem fizjologicznym. Co ciekawe, statystki pokazują, że problem zgrzytania zębami częściej dotyka dziewczynek niż chłopców. Gdy jednak problem nie mija samoistnie, należy udać się z naszym dzieckiem do specjalisty, który postawił ostateczną diagnozę, a przede wszystkim odnajdzie przyczynę choroby.

Przyczyny zgrzytania zębami u najmłodszych

Wyróżnić można wiele przyczyn zgrzytania zębów u dzieci. Do najbardziej popularnych zaliczyć można:

  • stres, napięcie psychiczne,
  • choroba dziedzina,
  • niedobór magnezu,
  • wada zgryzu,
  • nawykowe żucie gumy,
  • bezdech senny,
  • zaburzenia snu,
  • nieprawidłowa budowa jamy ustnej (np. zwężone drogi oddechowe),
  • zespół Downa,
  • zaburzenia neurologiczne, takie jak dziecięce porażenie mózgowe.

Leczenie

Zgrzytanie zębami u dzieci może doprowadzić również do starcia nawet połowy wysokość korony zębów w najbardziej zaawansowanych przypadkach. Długookresowe zgrzytanie podczas snu dziecka może doprowadzić również do pęknięcia szkliwa zębów czy ich złamania.

Leczenie bruksizmu u dzieci zazwyczaj wiąże się z koniecznością opieki u wielu specjalistów. Stomatolog dziecięcy, neurolog czy psycholog lub psychoterapeuta, to specjaliści, którzy powinni zdiagnozować przyczynę występowania zgrzytania zębami.

Jeśli bruksizm objawia się przez nadmierny stres i napięcie, w pierwszej kolejności pracę z dzieckiem powinien podjąć psycholog. Złośliwi rówieśnicy czy inne niepowodzenia, taka jej nerwowa sytuacja w domu, mogą prowadzić do nocnego zgrzytania zębami. Wyeliminowanie przyczyny stresu zakończy występowanie nieprzyjemnej dolegliwości.

W wielu przypadkach leczeniem bruksizmu zajmuje się stomatolog. Specjalista leczy, odbudowuje uszkodzone zgrzytaniem zęby. Jeśli zgrzytanie zębów doprowadziło do dużych uszczerbków w jamie ustnej, konieczna będzie interwencja protetyka, ortodonty czy chirurga szczękowego. Co więcej, stomatolog zleca wykonanie specjalnej szyny relaksacyjnej, która zapobiega dalszemu nocnemu zgrzytaniu zębów. Taka szyna musi być indywidualnie dopasowana, dlatego wykonuje się ja na specjalne zamówienie na podstawie wycisku zębów pacjenta. Dzięki niej, sen dziecka jest spokojny i niezwykłe komfortowy. Jest to przezroczysta nakładka, którą zakłada się na górne zęby. Chroni to dolne zęby przed ścieraniem.

Każdy pacjent cierpiący na uporczywą dolegliwość, jaką jest zgrzytanie zębami powinien mieć przede wszystkim zdiagnozowane źródło, przyczynę problemu, jak również traktowany być indywidualnie. Obserwuj dziecko, a w razie nieustających bądź pogłębiający się objawów, podejmij właściwe leczenie.

Tekst sponsorowany: Klinika stomatologiczna FAB-DENT – dentysta z warszawskiego Bemowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj