Przyczyny złamań i ukruszeń zębów

Złamanie lub ukruszenie zęba wbrew pozorom nie jest takie trudne. Wystarczy się potknąć, zjeść coś nieodpowiedniego czy nawet żuć gumę. W momencie pojawienia się pęknięcia czy ukruszenia należy niezwłocznie udać się do stomatologa, który z niedużą cenę wypełni ubytek – nawet ten najmniejszy. Zignorowanie problemu może przyczynić się do rozwoju różnych chorób, które wpłyną na całą jamę ustną. Co wywołuje ukruszenie zęba? Poznaj przyczyny poniżej.

Przyczyny ukruszeń i złamań zębów

Życie buduje różne scenariusze – jednym z nich jest ukruszenie się zęba w momencie najmniej się spodziewanym. Powodów złamań i ukruszeń zębów jest wiele, dlatego wymienimy tylko te najbardziej powszechne.

Pierwszym z nich jest na pewno próchnica. Niedbanie o zęby na co dzień prowadzi do powstawania charakterystycznych dziur. Tworzą się z powodu osłabienia się twardych tkanek, co bezpośrednio przyczynia się do złamań. Martwica działa podobnie – brak unerwienia w zębie zwiększa ryzyko uszkodzeń ze względu na mniejszą odporność i siłę.

Jedną z bardziej powszechnych przyczyn jest na pewno uszkodzenie mechaniczne. Wiążą się z nim bójki, upadek, wypadek rowerowy i samochodowy, a nawet gryzienie pokarmów za twardych na nasze ząbki… Kolejną są używki – palenie papierosów, zażywanie narkotyków to prosta droga do zniszczenia sobie szkliwa i zwiększenia podatności na uszkodzenia. Biżuteria znajdująca się na języku czy innym miejscu w jamie ustnej także tworzy zagrożenie. Wszystko dlatego, że ciało obce ma bezpośredni kontakt ze szkliwem, niszcząc jego powierzchnię ochronną.

Nie można zapomnieć też o witaminie D, która odpowiada za nasze kości, w tym zęby. Jej niedobór oznacza niski poziom wapnia w organizmie, a więc łatwiejszą łamliwość i kruchość zębów. Innymi przyczynami są kwasowa erozja szkliwa i wady zgryzu, a dokładniej o zaciskanie zębów.

Jak leczyć ukruszony ząb?

Gdy znaleźliśmy się w sytuacji, gdzie nasz ząb jest ukruszony bądź złamany, trzeba od razu się udać do stomatologa. Uszkodzenie mechaniczne to jedno – jeżeli utraciliśmy kawałek zęba w sposób niespodziewany i nagły, może to oznaczać jakąś chorobę, dlatego nie można tego bagatelizować. W dodatku reszta zdrowych zębów jest także narażona na jej rozprzestrzenienie, co może się wiązać z dłuższym i bardziej bolesnym leczeniem.

Nie mówiąc oczywiście o tym, że brak zęba wygląda po prostu fatalnie.

Leczenie ukruszonego zęba polega głównie na wypełnienie ubytku kompozytem. W przypadku gdy złamanie sięga do miazgi, stomatolog podejmie się leczenia kanałowego aby go odnowić od korzenia. Jeżeli ukruszenie nie jest natomiast zbyt widoczne i delikatne, często kończy się na wyrównaniu go i wygładzeniu.

Niekoniecznie może być tak, że drugi kawałek zęba znajdzie się w naszych rękach. Czasami jest pęknięty, ale nadal się trzyma. Nie oznacza to, że nie ma problemu – jeżeli podejrzewamy, że może być naruszony, trzeba go obserwować i sprawdzać, czy nie boli. Nadwrażliwość na ciepło i chłód to też dobry znak, że coś może być nie tak.

Artykuł powstał we współpracy z gabinetem stomatologicznym Primadent – doświadczony Stomatolog z Poznania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj