Odczyny pH – ich wpływ na stan skóry

O odczynach pH wspomina wielu specjalistów czy haseł na etykietach produktów lecz nadal duża grupa kobiet nie wie, czym one są i jaki mają wpływ na skórę. Jakie są rodzaje, jak wpływają one na stan naszej cery i jak odpowiednio pielęgnować skórę w oparciu o wartość pH opowiada Olga Kamińska, kosmetolog, Training Manager Biologique Recherche.

Czym właściwie są odczyny pH? Jak się je rozróżnia i co je charakteryzuje?

Olga Kamińska: Wartość pH to rodzaj miary określający stopień kwasowości i zasadowości roztworów. Te w przedziale 0 – 7 posiadają kwaśny odczyn, natomiast 0 – 14 zasadowy, wartość równa 7 wskazuje na ich obojętność. PH ludzkiej skóry jest kwaśne i oscyluje w przedziale między 4,7 a 5,6. Poziom odczynu jest uzależniony od wielu czynników takich jak: pora dnia, płeć, wiek, kolor skóry, jak również miejsca na ciele. Na wartość pH skóry mają również wpływ kosmetyki, które stosujemy w codziennej pielęgnacji – ich nieprawidłowy dobór może wpłynąć na zaburzenie równowagi pH.

Jak odczyn pH wpływa na skórę?

Olga Kamińska: Kwaśny odczyn pH skóry pozwala tworzyć odpowiednie środowisko dla flory bakteryjnej, która naturalnie bytuje na naszym ciele. Umożliwia utrzymanie homeostazy skóry, czyli zdolności do samoregulacji procesów zachodzących na jej powierzchni i wpływa na jej wygląd oraz kondycję. U osób mających problem z utrzymaniem pH na odpowiednim poziomie mogą pojawić się takie schorzenia jak trądzik, kontaktowe zapalnie skóry lub borykać się z problem jej nadmiernej suchości.  Nieprawidłowe pH naskórka umożliwia również rozwój chorobotwórczych bakterii i grzybów. Na skórze z kwaśnym odczynem prawidłowo zachodzi proces złuszczania, jak również gojenia ran i stanów zapalnych.

Jak dbać o skórę w związku z odczynami pH?

Olga Kamińska: Osoby ze skłonnością do występowania podrażnień i dyskomfortu powinny unikać stosowania tradycyjnych mydeł, ponieważ znacznie podwyższają one odczyn pH skóry. W codziennej pielęgnacji nie powinno również zabraknąć kosmetyków, które będą wpływały na obniżenie pH skóry, np. warto sięgać po toniki na bazie kwasów.

Biologique Recherche
Odczyny pH – ich wpływ na stan skóry
Rate this post

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here