Jak obliczyć wskaźnik BMR?

Jak obliczyć wskaźnik BMR?

Każda osoba dbająca o swoją wagę oraz sylwetkę, na pewno jest ciekawa tajników, jakie skrywa świat diet i sposobów na obliczenie zapotrzebowania kalorycznego swojego organizmu. Jest pewien niezawodny patent, czyli BMR, który ułatwi Ci to zadanie. Koniecznie zostań z nami do końca, by poznać zastosowanie owego licznika.

Co to jest BMR?

Skrót BMR pochodzi z angielskiego i oznacza basal metabolic rate. Przekładając na polski, możemy powiedzieć, że BMR to po prostu wskaźnik podstawowej przemiany materii. Jego zadaniem jest wskazać nam, ile kalorii minimum musi przyjąć nasz organizm, by prawidłowo funkcjonować i nie rozregulować swojego cyklu metabolicznego.

Co ciekawe, ogólna wartość BMR jest podzielona na poszczególne organy. Po prostu wartość BMR rozłożona zostaje na takie narządy jak serce, układ nerwowy czy wątroba. W praktyce oznacza to, że każdy organ musi przyjąć określoną ilość kalorii, by nasze podstawowe funkcje życiowe nie wygasły.

Jak obliczyć swoje BMR?

Ilu specjalistów, tyle sposobów lub wzorów na zbadanie indywidualnego BMR. Jest jednak jeden niezawodny patent na obliczenie podstawowej przemiany materii.

Mężczyźni 66 + [13,7 x masa ciała ] + [5 x wzrost ] – [6,76 x wiek ]
Kobiety 655 + [9,6 x masa ciała ] + [1,8 x wzrost ] – [4,7 x wiek ]

Warto jednak wiedzieć, że BMR nie ma nic wspólnego z BMI, a niestety często jest mylone lub porównywane z ową wartością. Pamiętajmy też, że samo BMR nie może być 100% wyznacznikiem naszej diety i kalorii.

Jeżeli chorujemy lub mamy jakiekolwiek problemy ze zdrowiem, zanim podejmiemy jakąś dietę lub sami zaczniemy wyliczać sobie limit kalorii, warto udać się do dietetyka.

Więcej fachowych informacji na temat obliczania BMR możesz przeczytać na tej stronie internetowej: https://dietadlaserca.pl/artykuly/styl_zycia/kalkulator-kalorii-jak-obliczyc-wskaznik-bmr/

Co wpływa na zapotrzebowanie kaloryczne?

Na pewno od tego, ile kalorii powinniśmy dziennie przyjmować zależą co najmniej 3 rzeczy.

  1. Praca, jaką wykonujemy i czas pracy.
  2. Styl życia (czy jesteśmy aktywni, czy raczej należymy do kanapowców)
  3. Klimat, w jakim mieszkamy lub ogólne warunki życiowe.

Dlaczego? Wiadomo, że osoba, która pracuje fizycznie ma większe zapotrzebowanie kaloryczne, niż ta, która pracuje umysłowo. To samo odnosi się do czasu wakatu. Ktoś, kto pracuje 8 godzin, może zjeść mniej niż osoba będąca na fizycznym etacie przez 12 godzin.

A co ze sportem? Jeżeli regularnie chodzisz na siłownię, biegasz lub ćwiczysz jogę, Twój organizm potrzebuje więcej jednych składników czy witamin, niż innych.

Czym się różni BMR od CMP?

Wiele osób, które uprawiają aktywność fizyczną nie wie o tym, że oprócz testu BMR, dobrze jest również wykonać CMP. Dzięki temu otrzymany wynik będzie bardziej miarodajny. Zostanie dostosowany do liczby kalorii spalanych przy treningu i do stylu życia. Wtedy może okazać się, że de facto potrzebujemy więcej kalorii niż początkowo – po wykonaniu BMR – myśleliśmy.

Pamiętajmy jednak, by przed zastosowaniem jakichkolwiek diametralnych zmian w sposobie odżywiania, poradzić się dietetyka lub lekarza prowadzącego. Dzięki temu unikniemy poważnych problemów zdrowotnych, które często pojawiają się w wyniku nieprawidłowego żywienia lub drastycznych zmian w stylu życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj