Jak leczyć zespół cieśni nadgarstka?

Bóle nadgarstka mają bardzo wiele przyczyn. Powodowane są nadwyrężeniem, ćwiczeniami, upadkiem, noszeniem ciężkich przedmiotów. Bóle mają różną postać i objawiają się w rożny sposób. Do jedne z najczęstszych dolegliwości nadgarstka zaliczamy zespół cieśni nadgarstka. Jak się on objawia, jakie są jego przyczyny i wreszcie, jak go leczyć?

Zespół cieśni nadgarstka – objawy

Jest to schorzenie, które w początkowej fazie objawia się sporadycznym drętwieniem i bólem palców. Z czasem objawy te stają się bardziej dokuczliwe uniemożliwiając sen. Zespół nazywany w skrócie ZCN to zaburzenie, które dotyka nerwu pośrodkowego. Dochodzi do niego, kiedy ta część dłoni narażona jest na przewlekły ucisk. Niestety prawie 90 % przypadków tej choroby ma niewiadomą przyczynę powstania. Z pewnością jednak tym, co „sprzyja” powstawaniu zespołu cieśni jest wykonywanie powtarzających się czynności. Do takich czynności z pewnością należy praca fizyczna przy taśmie w fabryce, stukanie w klawiaturę, układanie cegieł, forsowna jazda na rowerze, a nawet gra na instrumencie. Pozostałe procenty to schorzenia wywołane źle wygojonymi złamaniami, zwyrodnieniami, a także zaburzenia hormonalne, przez które kobiety chorują trzy razy częściej niż mężczyźni. Jest to ponadto schorzenie dotykające reki dominującej. Biorąc to wszystko pod uwagę, zespół cieśni jest nie tylko bolesny, ale przede wszystkim uniemożliwia wykonywanie codziennych prostych czynności lub pracy. Dlatego jeśli tylko zauważmy pierwsze objawy natychmiast należy udać się na kontrolę do lekarza. Niejednokrotnie okazuje się, że konieczne jest przeprowadzenie operacji.

Zespół cieśni nadgarstka –  operacja i rehabilitacja

Im wcześniej udamy się do lekarza i uda się nam zdiagnozować schorzenie tym lepiej, Możliwe, że uda się nawet uniknąć operacji i wyleczyć nadgarstek nieinwazyjnie. Wystarczy wtedy unieruchomić rękę w ortezie, Unieruchomienie powoduje zlikwidowanie obrzęku oraz stanu zapalnego ścięgien. Dodatkowo chory otrzymuje leki przeciwzapalne. Zdarza się też tak, że konieczne jest podanie do cieśni nadgarstka sterydów, których zadaniem jest zlikwidować stan zapalny i zniszczyć przerośnięte pochewki ścięgien. Niestety w bardzo wielu przypadkach nie może się obejść bez operacji. Operacja polega na zwiększaniu przestrzeni w kanale nadgarstka poprzez przecięcie więzadła poprzecznego. Zrastanie trwa około trzech miesięcy i konieczna jest długa rehabilitacja. Więcej na temat leczenia zespołu cieśni nadgarstka dowiesz się na: https://carolina.pl/klinika-ortopedii-i-traumatologii/reka/zespol-ciesni-nadgarstka/

Dlatego dużo lepiej jest udać się czym prędzej do lekarza, jak tylko zauważymy choćby najdrobniejsze zmiany i bóle, niż czekać. Im dłużej zwlekamy, tym dłuższy jest nasz powrót do zdrowia. Dlatego warto korzystać z kontrolnych wizyt u lekarza.

Unieruchomiony nadgarstek bardzo utrudnia życie i sprawia, ze wykonywanie najprostszych codziennych czynności jest utrudnione.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj