Implanty stomatologiczne – estetyczne, trwałe i wygodne

Musisz uzupełnić brak zębowy? Nie chcesz jednak decydować się na ruchomą protezę lub na mostek? W takim przypadku postaw na implanty!

Implanty stomatologiczne to obecnie najnowocześniejsza metoda odbudowy utraconych zębów. To skuteczna alternatywa dla innych sposobów uzupełniania braków zębowych, która, chociaż dość droga, cieszy się jednak dużym zainteresowaniem.

Czym dokładnie są implanty zębowe? Jakie są główne zalety ich zastosowania? Jak odbywa się leczenie implantologiczne? Z jakimi kosztami należy się liczyć? W końcu, gdzie można skorzystać z takich usług?

Implanty stomatologiczne – co to jest?

Implanty stomatologiczne, inaczej implanty zębowe to specjalne protezy, które używane są w celu odbudowy utraconych przez pacjenta zębów.

Głównym celem implantu jest uzupełnienie zęba przez stworzenie jego zastępstwa w postaci wszczepu umieszczanego w kości. W rezultacie wszczep ten zachowuje się tak samo, jak naturalny ząb pacjenta. Z zewnątrz trudno odróżnić, że mamy do czynienia z tego typu protezą.

Budowa implantów stomatologicznych:

  • implant, wszczep – tytanowa śruba wkręcana w kość pacjenta
  • łącznik – łączy implant z koroną
  • korona – porcelanowa kolona protetyczna umieszczana na łączniku

Implanty zapewniają optymalne efekty poprzez zjawisko tak zwanej osseointegracji czy osteointegracji. Dochodzi wtedy do tworzenia się zmineralizowanej tkanki kostnej przez warstwę dwutlenku tytanu, dlatego implant stomatologiczny utrzymuje się stale w miejscu.

Warto przy tym zaznaczyć, że implanty zębowe pozwalają na wykonanie nie tylko jednego uzupełnienia, ale również wielu braków zębowych. Sprawdzają się także przy całkowitym bezzębiu.

Najważniejsze zalety implantów zębowych:

  • naturalny wygląd – implanty niczym nie odróżniają się od pozostałych, naturalnych zębów pacjenta
  • poprawiają estetykę twarzy – wykorzystuje je stomatologia estetyczna w celu poprawy wyglądu pacjentów, poprawia profil twarzy, zapobiegając zapadaniu się policzków
  • trwałe uzupełnienie – implanty mocowane są na stałe i nie są wyjmowane
  • łatwa higiena – o implanty zębowe pacjent dba tak samo, jak o pozostałe uzębienie
  • większy komfort życia – bez potrzeby noszenia ruchomych protez zębowych
  • wyjątkowa trwałość – dobrze wykonane implanty zębowe mogą posłużyć pacjentowi nawet na kilkadziesiąt lat
  • bez potrzeby szlifowania okolicznych zębów – jest to konieczne wtedy, gdy pacjent decyduje się na wykonanie mostka protetycznego

Jak przebiega leczenie implantologiczne?

Leczenie implantologiczne to leczenie wieloetapowe, które trwa najczęściej około 6-8 miesięcy. W zależności od ubytku konieczne może być wykonanie także innego rodzaju usług.

  1. Planowanie leczenia

    Pierwszym etapem leczenia implantologicznego jest konsultacja ze stomatologiem, a następnie przygotowanie planu leczenia.

    W tym celu konieczne jest także wykonanie odpowiednich zdjęć RTG oraz pomiarów. Przeprowadza się też leczenie zębów, które tego wymagają. Można wykonać także pełną higienizację jamy ustnej, czyli skaling oraz piaskowanie.

  2. Wszczepienie implantu

    Na drugiej lub jeszcze na pierwszej wizycie połączonej z konsultacją implantologiczną dokonuje się wszczepienia implantu. To zabieg wykonywany pod znieczuleniem, który trwa najczęściej około 30 minut.

    Dentysta dobiera odpowiedni implant, otwiera dziąsło, aby odsłonić kość, a następnie z użyciem wierteł przygotowuje miejsce do wszczepienia implantu. Na koniec zabiegu dziąsło jest zaszywane. Gdy implant umieszczany jest w widocznym miejscu, można przygotować tymczasowe uzupełnienie protetyczne.

  3. Zagojenie się implantu

    Standardowe postępowanie implantologiczne wymaga następnie zaczekania na zagojenie się implantu. W przypadku implantów umieszczanych w górnej szczęce to czas od 4 do 7 miesięcy, natomiast w przypadku żuchwy to około 3-4 miesiąc. Gdy konieczne było podnoszenie dna zatoki, wtedy należy zaczekać powyżej pół roku na zagojenie się implantu.

    Postęp gojenia się implantów zależny jest od szeregu czynników, w tym od wieku, kondycji zdrowia pacjenta, stosowanych przez niego leków.

  4. Założenie korony na implant

    Gdy implant jest już zagojony, wówczas odsłania się go z dziąsła i zakłada śruby gojące. Potem przygotowuje się protezę – koronę lub większe uzupełnienie umieszczane na wszczepie.

Ile trzeba zapłacić za implanty zębowe?

Za implanty stomatologiczne należy zapłacić więcej niż za innego rodzaju protezy zębowe. Warto jednak wskazać, że metoda ta jest znacznie lepsza, biorąc pod uwagę wskazane powyżej zalety.

Ceny za leczenie implantologiczne zależne są od szeregu czynników, w tym między innymi od:

  • liczby braków wymagających uzupełninia
  • materiałów stosowanych na wszczepy i korony
  • dodatkowych zabiegów wymaganych do leczenia

Koszty związane z wykonaniem implantów stomatologicznych rozpoczynają się od około 3,5 tysiąca złotych za jeden brak zębowy. W przypadku większych braków należy liczyć się z kosztem nawet kilkunastu tysięcy złotych do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Wycena wykonywana jest zawsze indywidualnie, dlatego najlepiej umówić się na konsultację implantologiczną w wybranym gabinecie stomatologicznym oferującym tego rodzaju usługi.

Gdzie można skorzystać z usług implantologicznych?

Niestety, leczenie implantologiczne nie jest dostępne na NFZ, dlatego też pacjent musi wtedy samodzielnie zapłacić za taką procedurę.

Implanty można wykonać w najlepszych gabinetach stomatologicznych specjalizujących się w tego rodzaju zabiegach. Aby mieć pewność, że leczenie przyniesie najlepsze efekty, warto wybrać gabinet posiadający doświadczenie w tej dziedzinie i stosujący najlepsze materiały dla maksymalnego zadowolenia pacjentów.

W mieście Kraków usługi w tym właśnie zakresie oferuje renomowany Gabinet Stomatologiczny Ziętek Clinic Kraków, który specjalizuje się w kompleksowym leczeniu stomatologicznym swoich pacjentów. W jego ofercie znajdziemy m.in. implanty oraz wybielanie zębów.

Podsumowując, leczenie implantologiczne to sprawdzona metoda leczenia braków zębowych. To nowoczesna, bezpieczna i komfortowa alternatywa dla ruchomych i stałych protez zębowych innych typów. Chociaż implanty zębów to wyższy koszt, to jednak to przyszłościowa decyzja, aby cieszyć się promiennym i zdrowym uśmiechem na lata!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj