Fala uderzeniowa – skuteczna forma terapii zapaleń ścięgien

Zapalenie ścięgien jest stosunkowo często występującą przypadłością, która dotyka zarówno osoby uprawiające sport, jak i osoby pozornie nienarażone na mechaniczne i powtarzalne bodźce obciążające układ ruchu. Wykonywanie niektórych zawodów, zwłaszcza opierających się w głównej mierze na pracy fizycznej, zwiększa ryzyko wystąpienia tendinopatii, czyli zapalenia ścięgien. Istnieje wiele metod leczenia stanów zapalnych, przy czym leczenie farmakologiczne popularnymi środkami z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych jest leczeniem objawowym, niezwalczającym przyczyny stanów zapalnych u podstaw. Standardowe metody terapii skutkują chwilową poprawą stanu pacjenta, ale są rozwiązaniem krótkoterminowym.

Na czym polega terapia falą uderzeniową?

Terapia zapaleń oparta na użyciu fali uderzeniowej w miejscu zapalenia jest skuteczną metodą leczenia stanów zapalnych w obrębie ścięgien. Jest to nieinwazyjny i bezbolesny zabieg, który charakteryzuje się wysoką skutecznością. Mechanizm działania tego typu terapii opiera się na miejscowym pobudzeniu krążenia i zwiększeniu ukrwienia w miejscu objętym stanem zapalnym. W wyniku działania falą uderzeniową dochodzi między innymi do rozbijania powstałej w wyniku zapalenia tkanki bliznowatej, co znacząco zwiększa mobilność zajętego procesem ścięgna. Dodatkowo terapia falą uderzeniową prowadzi do zwiększenia stężenia lokalnych czynników wzrostu takich jak: eNOS (śródbłonkowa syntaza tlenku azotu (II)), VEGF (czynnik wzrostu śródbłonka naczyń) czy PCNA (antygen jądrowy komórek proliferujących). Wszystkie z wymienionych powyżej składowych prowadzą finalnie do poprawy ukrwienia danego ścięgna, co z kolei skutkuje przyspieszoną regeneracją komórek oraz naprawą tkanek.

Kiedy skorzystać z terapii falą uderzeniową?

W przypadku czynnego uprawiania sportu lub wykonywania pracy fizycznej może dojść do przeciążenia ścięgien. W narażonym na powtarzalny stres mechaniczny ścięgnie dochodzi wówczas do powstania stanu zapalnego. Najbardziej popularnymi dolegliwościami zapalnymi są przypadłości, takie jak: łokieć tenisisty, zapalenia ścięgna Achillesa czy zapalenie ścięgien stawu kolanowego.

W każdym z wypadków dochodzi do ograniczenia ruchomości oraz bardzo dotkliwego bólu. Stan zapalny ścięgien niejednokrotnie wyłącza pacjentów z uprawiania sportu oraz życia zawodowego. Ponadto obniża on w sposób znaczący komfort życia pacjenta. Z pozoru prozaiczne czynności, takie jak zawiązanie sznurowadeł, wejście po schodach czy zmywanie naczyń, mogą wiązać się z wystąpieniem ostrego bólu. Należy nadmienić, że terapia falą uderzeniową jest doskonałym rozwiązaniem zarówno w przypadku stanu zapalnego o charakterze przewlekłym (objawy utrzymujące się od dłuższego czasu), ale też w przypadku stanów zapalnych o charakterze ostrym (znacząco nasilone objawy, które występują w sposób nagły).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj