Etapy pracy w procedurze implantologicznej

Braki w naturalnym uzębieniu nierzadko stanowią źródło braku pewności siebie a także szeregu kompleksów utrudniających codzienne funkcjonowanie. Jedną z proponowanych form leczenia stanowi implantologia, zastępująca korzenie danych kości.

Poznaj etapy pracy w procedurze implantologicznej wraz z idealnym procesem leczenia!

Wywiad z pacjentem

Pierwsza konsultację przed zabiegiem w każdym wypadku poświęcona jest zebraniu szczegółowego wywiadu. Lekarzowi prowadzącemu zależy w szczególności na informacjach takich jak:

  • przebyte operacje
  • przyjmowane leki
  • opieka lekarska w ostatnich 10-ciu latach
  • leczenie na osteoporozę (istotne szczególnie w przypadku kobiet)
  • leczenie na cukrzycę

Ponad to, zebrane dane dotyczą zaburzeń krzepnięcia, a także chorób układu endokrynnego, krążenia, wątroby i nerek.

Badania kliniczne

Po przeprowadzonym wywiadzie, lekarz implantolog przeprowadza badanie jamy ustnej, oceniając stan uzębienia, tkanki miękkie, przyzębie oraz obszary bezzębne. Niezwykle pomocne na tym etapie jest wykonanie zdjęcia radiologicznego oraz tomografii komputerowej 3D, oceniającej m.in. stan kości, grubość błony śluzowej, położenie i rozmiary zatok szczękowych oraz przebieg nerwu zębodołowego dolnego.

Szczególną uwagę kładzie również się na określenie wysokości i szerokości wyrostka w okolicy implantu. W oparciu o ocenę wspomnianych elementów, lekarz prowadzący przedstawia ogólną prognozę przebiegu procesu gojenia, odpowiadając przy tym na nurtujące pacjenta pytania.

Zabieg implantacji

Kolejnym etapem po wstępnym wywiadzie i badaniach klinicznych, pacjentowi przedstawianych jest kilka sposobów uzupełnienia uzębienia za pomocą implantów. Niezależnie od wybranej metody, zabieg implantacji rozpoczyna się każdorazowo od znieczulenia miejscowego lub przewodowego.

W przypadku techniki jednoetapowej, stosowanej po poprzedniej ekstrakcji zęba bądź jego korzenia, pojedynczy zabieg wystarcza do osiągnięcia zadowalających efektów. Pierwszym etapem jest nacięcie dziąsła oraz nawiercenie tzw. łoża kostnego, dopasowanego zarówno do rozmiaru, jak również rodzaju przygotowanego implantu. Następnym krokiem jest wprowadzenie wszczepu oraz wyposażenie go w tzw. śrubę gojącą, wystającą z dziąsła po skończonej procedurze. Zabieg kończy nałożenie szwów usuwanych po 7-10 dniach.

Pierwszy etap techniki dwuetapowej zakłada wprowadzenie implantu oraz jego zamknięcie przy pomocy śruby zamykającej. Po skończonej procedurze następuje etap tzw. osteointegracji – połączenie powierzchni wszczepu z żywą kością. Drugi etap obejmuje odsłonięcie implantu oraz zastąpienie śruby zamykającej egzemplarzem gojącym. Ukształtowanie dziąsła po okresie 2-3 tygodni jest sygnałem, po którym można przystąpić do protetycznej odbudowy zębów.

Proces gojenia

Idealny proces gojenia trwa od 3 do 6 miesięcy, w czasie którego zakładana jest tzw. korona tymczasowa. Szczególnie istotny jest początkowy okres po zabiegu, rozpoczynający proces osteointegracji. Priorytetem pacjenta jest w tym momencie nie dopuszczenie do stanu zapalnego kości i tkanek miękkich, zaburzających prawidłowy proces leczenia. Do zaleceń należy m.in.:

  • stosowanie zimnych okładów i leków przeciwbólowych
  • unikanie gorących pokarmów i płynów
  • ograniczenie mówienia
  • unikanie wysiłku
  • płukanie ust letnią wodą po każdym posiłku
  • stosowanie preparatów leczniczych (np. Eudril)
  • regularne czyszczenie pozostałych zębów
  • niedotykanie wszczepu

Przez pierwsze 7-10 dni po zabiegu, pacjent nosi specjalne szwy zabezpieczające ranę. Przez 6 tygodni po ich zdjęciu należy masować dziąsło, czyścić szczoteczką naruszoną okolicę, nie dotykać miejsca wszczepu, stronić od większego wysiłku oraz regularnie uczęszczać na wizyty kontrolne. Dokładny proces leczenia opisany jest tez na stronie: https://www.beautydental.pl/implantologia,14

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj