Dlaczego i jak często należy odwiedzać dentystę?

Dlaczego i jak często należy odwiedzać dentystę?

Regularne wykonywanie badań stomatologicznych to jeden z podstawowych warunków zachowania prawidłowej kondycji naszego uzębienia.

Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że lekarz specjalista stomatolog posiada kompetencje obejmujące nie tylko diagnostykę oraz leczenie najbardziej „popularnych” problemów z zębami, takich jak choroba próchnicza lub też choroby przyzębia, ale także wiele innych, istotnych dla naszego zdrowia kwestii.

Dlaczego więc należy regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny oraz jak częste powinny być tego rodzaju wizyty kontrolne? Postarajmy się udzielić odpowiedzi na te pytania.

Dlaczego i jak często należy odwiedzać dentystę?

Jak wspominano, regularne przeglądy jamy ustnej w celu wczesnego wykrycia na przykład choroby próchniczej lub też chorób przyzębia to nie jedyny powód, dla którego należy odwiedzać takie miejsca, jak gabinet stomatologiczny. Lekarz specjalista stomatolog jest także kompetentny między innymi w zakresie wczesnej diagnostyki zmian o charakterze nowotworowym lub też przednowotworowym, które mogą występować w obrębie jamy ustnej.

Wbrew często spotykanemu stereotypowi, choroby nowotworowe dotyczą nie tylko wieloletnich, nałogowych palaczy lub też osób przez regularnie spożywających alkohol. To prawda, że zarówno palenie tytoniu jak i spożywanie alkoholu stanowią w tym zakresie jedne z najbardziej istotnych czynników ryzyka. Jednak współcześnie choroby nowotworowe w obrębie jamy ustnej coraz częściej pojawiają się również u osób młodych, niekiedy nawet u dwudziestolatków. Według lekarzy, winę za ten stan rzeczy ponosi wirus HPV, a dokładniej mówiąc niektóre z jego odmian, które charakteryzują się właściwościami onkogennymi. Wirus HPV najczęściej jest kojarzony z nowotworami narządów rodnych, jednak niektóre z jego szczepów mogą powodować także choroby w obrębie jamy ustnej. W tym wypadku drogą zakażenia najczęściej jest uprawianie seksu oralnego, co oznacza, że do grupy ryzyka należą także osoby młode.

Co bardzo ważne, nowotwory jamy ustnej są niezwykle trudne do samodzielnego wykrycia przez pacjenta, zwłaszcza jeżeli dotyczą na przykład górnych partii języka, niedostępnych poprzez zwykłe samobadanie z użyciem lusterka.

Jedyną skuteczną metodą profilaktyki oraz wczesnego wykrywania nowotworów jamy ustnej są więc wizyty kontrolne, których miejscem powinna być renomowana przychodnia stomatologiczna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj