Czy nadmiar potasu w organizmie jest groźny?

Czy nadmiar potasu w organizmie jest groźny?

Potas to jeden z najważniejszych pierwiastków występujących w organizmie człowieka. Związek ten bierze udział w prawidłowym funkcjonowaniu najważniejszych systemów znajdujących się w ciele. Zarówno jego niedobór, jak i nadmiar może nieść za sobą negatywne konsekwencje dla zdrowia i życia człowieka. Potas można dostarczać do organizmu wraz z pożywieniem oraz suplementami diety (m.in. w formie, którą jest cytrynian potasu).

Nadmiar potasu – jakie objawy temu towarzyszą?

Potas, jak już zostało wspomniane, to ważny pierwiastek, który jest niezbędny do życia. Niemniej jednak jego nadmiar w organizmie może stanowić zagrożenie. Hiperkalemia, bo tak nazywany jest nadmiar potasu, może towarzyszyć chorobom nerek. Długotrwale utrzymujący się wysoki poziom tego pierwiastka we krwi może skutkować zaburzeniami czynności serca, a nawet zatrzymać akcję tego ważnego narządu.

Prawidłowe stężenie potasu we krwi wynosi od 3,5 do 5,0 mmol/l. Nadmiar pojawia się już po przekroczeniu górnego progu. W przypadku poziomu 5,5 – 6 mmol/ mówimy o hiperkalemii łagodnej, 6,1 – 7 mmol/l – umiarkowanej, a powyżej 7 mmol/l – ciężkiej.

W przypadku hiperkalemii łagodnej objawy zazwyczaj są praktycznie niezauważalne. Wykrycie nadmiaru potasu we krwi najczęściej następuje podczas wykonywania rutynowych badań diagnostycznych. Silniejsze rodzaje hiperkalemii mogą objawiać się między innymi: drętwieniem i osłabieniem mięśni, uczuciem mrowienia oraz mdłościami. Gdy poziom potasu we krwi przekracza 7 mmol/l, konieczna jest szybka interwencja lekarza. Wówczas to może pojawić się kołatanie serca, ból w klatce piersiowej, duszności i wymioty. Należy pamiętać, iż jest to stan zagrażający życiu i nie wolno go bagatelizować.

Nadmiar potasu – jak postępować?

To, w jaki sposób hiperkalemia jest leczona, powinno być ściśle uzależnione od poziomu stężenia potasu we krwi, a także od występujących objawów. Leczenie w głównej mierze opiera się na unormowaniu poziomu pierwiastka we krwi i usunięciu jego nadmiaru z organizmu w celu zapobiegnięcia ewentualnym powikłaniom.

Jeżeli zdiagnozowana zostanie łagodna lub umiarkowana hiperkalemia, wystarczy zmienić dietę oraz zastosować środki moczopędne, aby pozbyć się nadmiaru pierwiastka z organizmu. Ciężka hiperkalemia wymaga jednak hospitalizacji, a także podanie silnych środków leczniczych (m.in. salbutamolu). W skrajnych przypadkach, gdy zastosowana terapia okazuje się nieskuteczna, konieczne jest wykonanie dializy. Leczenie hiperkalemii wymaga co jakiś czas sprawdzania stężenia pierwiastka we krwi.

Więcej informacji o nadmiarze potasu: https://cheers.com.pl/wiedza/nadmiar-potasu/

Właściwa suplementacja potasu

Aby ustrzec się zarówno nadmiaru, jak i niedoboru pierwiastka, którym jest potas, najlepiej rozważyć suplementację specjalnym preparatem. Suplement diety, na który się zdecydujemy, powinien zawierać wysoko biodostępną formę związku, którą jest na przykład cytrynian potasu. Cytrynian potasu znajduje się między innymi w suplemencie diety o nazwie Potassium – dostępnym w ofercie polskiego producenta, marki Cheers. Jedna kapsułka preparatu zawiera aż 260 mg potasu. Odpowiednia suplementacja tego pierwiastka pozwala utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi oraz właściwe funkcjonowanie mięśni. Co więcej, potas reguluje gospodarkę wodną organizmu, a także wspomaga działanie systemu nerwowego.

Potas możemy również dostarczać do organizmu wraz z pożywieniem. Jego źródłem są produkty roślinne, suszone owoce, nasiona roślin strączkowych, ale także surowe owoce i warzywa. Dla przykładu w 100 gramach suszonych moreli znajduje się ok. 1900 mg potasu.

Dowiedz się więcej: https://cheers.com.pl/potas-organiczny/

 

Autor: Joanna Kaźmierczak / CHEERS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj