5 największych mitów o implantach zębowych

5 największych mitów o implantach zębowych

Nie ulega wątpliwości, że należy dbać o zęby – unikać nadmiernej ilości cukru, szczotkować je po każdym posiłku, używać nici dentystycznych, płynu do płukania i zgłaszać się na regularne kontrole stomatologiczne. W przypadku osób które mają wszczepione implanty zębowe pojawia się wiele pytań – jak dbać o korony i mosty wsparte na implantach? Czy należy troszczyć się o ich higienę tak, jak o naturalne zęby, czy też pielęgnacja przebiega inaczej? Oto pięć największych mitów dotyczących implantów.

Mity związane z implantami

Na to, jak długo pacjentowi posłużą implanty wpływ mają różne czynniki. Jednym z nich to zastosowana technologia, która zostanie wykorzystana podczas zabiegów implantacji. Inne to czynniki które zależą już od samego pacjenta a jest to właściwa higiena jamy ustnej, a także odbywanie wizyt kontrolnych u stomatologa oraz higienistki. Wszystkie czynniki mają jednak wpływ nie tylko na samą żywotność implantów, ale także na to, czy w ogóle zostaną one prawidłowo przyjęte przez organizm. Niestety, wiele osób wciąż wierzy w pewne przekonania, które są błędne i mogą mieć zły wpływ na stan implantów i higienę jamy ustnej.

Pięć najpopularniejszych mitów to:

  • pogląd, że okolica gdzie są wszczepione implanty nie jest podatna na działania bakterii;
  • przekonanie o braku konieczności stosowania nici dentystycznej czy irygatora dla utrzymania higieny uzupełnień protetycznych;
  • przekonanie że wizyty kontrolne nie odgrywają istotnej roli w trwałości takiego leczenia
  • myśl, że wizyty u higienistki stomatologicznej nie są niezbędne do utrzymania dobrego stanu jamy ustnej
  • obawa przed używaniem szczoteczki elektrycznej, by nie uszkodzić implantów.

1. Implanty nie są podatne na działanie mikroorganizmów

Pierwszy mit jest jednym z najbardziej powszechnych. Wielu osobom wydaje się, że skoro implanty to wszczepy tytanowe, to bakterie nie mogą uszkodzić okolicznych tkanek. Jest jednak zupełnie inaczej. Oczywiście, tytan odporny jest na działanie mikroorganizmów i nie występuje na nim próchnica. Warto jednak pamiętać, że przy leczeniu implantologicznym największe znaczenie ma zrośnięcie się implantu z kością. Wnętrze implantu powinno być podczas wszczepienia zabezpieczone przed bakteriami, co pozwoli zwiększyć szanse na zintegrowanie z kością, jednak równie ważne jest stosowanie się do wskazówek dotyczących zasad higieny oraz przychodzenie na wizyty kontrolne w kolejnych miesiącach po wprowadzeniu implantów.

2. W przypadku implantów nici dentystyczne nie są konieczne

Nitkowanie jest niezwykle ważne zarówno podczas pielęgnacji naturalnych zębów, jak i przy dbaniu o utrzymanie w czystości rekonstrukcji na implantach. Samo szczotkowanie jest bowiem niewystarczające, a resztki pokarmów zalegające między zębami czy implantami mogą wywoływać stan zapalny dziąseł i zaburzyć połączenie implantów z kością. Stosowanie nici dentystycznych jest więc niezwykle ważne. W przypadku trudności z używaniem tradycyjnej nici dentystycznej, można skorzystać ze specjalnych nici ze sztywnym końcem, które pomogą lepiej zadbać o higienę implantów.

3. Implanty nie psują się, więc wizyty kontrolne nie są konieczne

Osoby posiadające implanty powinny odwiedzać gabinet stomatologiczny tak samo często jak ci pacjenci, którzy implantów nie posiadają. Kontrole muszą więc odbywać się przynajmniej raz na pół roku, a jeśli istnieją ku temu wskazania – nawet raz na trzy miesiące. Konieczne jest bowiem kontrolowanie stanu implantów, a także przestrzeni wokół nich. Pozwoli to na szybkie wykrycie nawet mniejszych zmian patologicznych i umożliwi wyeliminowanie ich nim pojawią się większe problemy mające poważniejsze i długotrwałe konsekwencje.

4. Na implantach nie odkłada się płytka nazębna i kamień

Istnieje nieprawidłowe przekonanie o implantach. Wiele osób sądzi, że skoro nie są to naturalne zęby, nie tylko nie psują się, ale jeszcze nie są podatne na odkładanie się płytki nazębnej czy kamienia. Tymczasem codzienna higiena jest niezwykle ważna i pozwala utrzymać odbudowy protetyczne i tym samym implanty zębowe w odpowiednim stanie, ale i to nie wystarcza. Konieczne jest ponadto odwiedzanie gabinetu higienistki stomatologicznej dokładnie tak samo jak w przypadku zębów naturalnych. W większości nowoczesnych gabinetów kamień usuwany jest za pomocą ultradźwięków. Taka metoda jest najbardziej skuteczna i pozwala oczyścić zarówno zęby, jak i implanty. Takie wizyty powinny się odbywać raz na pół roku, a w niektórych przypadkach raz na trzy miesiące.

5. W przypadku implantów nie można używać szczoteczki elektrycznej

Kolejny mit związany jest z używaniem szczoteczki elektrycznej. Wiele osób sądzi, że szkodzi ona implantom, więc trzeba z niej zrezygnować na rzecz tradycyjnego mycia zębów. Tymczasem jest wręcz przeciwnie. Szczoteczka elektryczna jest bowiem znacznie skuteczniejsza i pozwala usunąć więcej płytki nazębnej niż ta tradycyjna. W momencie gdy implanty zębowe prawidłowo zintegrują się z kością, a dziąsła się zagoją, wskazane jest dbanie o higienę właśnie przy użyciu szczoteczki elektrycznej. W razie wątpliwości można wcześniej skonsultować się ze stomatologiem czy doświadczoną higienistką.

Artykuł powstał przy pomocy firmy Candeo Clinic.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj